Kocie porady dla nowych opiekunów.

Pierwsze chwile kota z nami.

Dla nowych kocich opiekunów spisałam trochę informacji przydatnych na początku życia z kotem. Są to moje rady, proszę więc pamiętać że każdy kot może wymagać indywidualnego podejścia. Dlatego należy uruchomić intuicję, wyczucie, rozsądek. Kot nie umie mówić, więc nie powie co go boli, czego nie chce lub czego mu brakuje.

Zacznę od jedzenia.

Karmimy głównie surowym mięsem z suplementami czyli podajemy BARF.

Więcej porad jak zrobić BARF znajdą Państwo na stronie https://www.barfnyswiat.org

 

Do przygotowania mięsnej mieszanki można użyć gotowych suplementów dostępnych w sklepie Maxi Zoo, Bitiba, Zooplus, 

 

dostępny np. tu:

https://www.zooplus.pl/shop/koty/karmy_specjalistyczne/witaminy_dla_kota/suplementy_witaminowe/151648?&variantid=151648.1&gclid=EAIaIQobChMIgqaJxsfR8AIViamyCh1UkgABEAQYASABEgK_ivD_BwE&mkt_source=147426

Mieszankę przygotowuje się banalnie prosto, oto informacje i najprostszy przepis zapożyczony ze strony sklepu:

Przykładowy przepis:

750g mięsa

150g serce

30g wątroba

70g żołądek, płuca, nerki, itp.

= 1000g – 10 części po 100g

1,55g na każdą część preparatu easy B.a.r.F sensitive

 

Easy B.a.r.F Sensitive to mieszanka witaminowo-mineralna, która uzupełnia naturalną mięsną dietę kota w niezbędne minerały i witaminy co powoduje, że ta forma karmienia jest zdrowa, ale i łatwa w użyciu. Dostosowana do każdego kota niezależnie od rasy czy wieku.

Zdrowa dieta kotów to nie tylko mięśnie, ale także i podroby w ilościach 15%, poza tym preparat easy B.a.r.F dzięki niewielkiej ilości dodatku witaminy A, pozwala na dodawanie naturalnej wątroby 3-5%.

Przez brak dodatków fosforanów, ale z zawartością cytrynianu wapnia i węglanu wapnia można karmić koty z problemami układu moczowego. W przeciwieństwie do klasycznego easy B.a.r.F to sensitive zawiera źródło wapnia i taurynę!

Jak używać w przypadku gotowanego mięsa?

Procedura jest podobna, wszystko zależy od wagi mięsa, ale przede wszystkim do gotowanego dodajemy 200mg tauryny na każde 100g gotowanego mięsa.

Dawkowanie:

1,55g preparatu na 100g mięsa = 1 płaska miarka

125g mięsa to średnie zapotrzebowanie kota o wadze 4,5kg.

Uwagi:

Przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu, opakowanie musi być szczelnie zamknięte.

Skład i analiza:

Skład: Chlorek sodu, Węglan wapnia. Tlenek magnezu

Składniki analityczne: Białko surowe: 45,9%, Tłuszcz surowy: <1%, Włókno surowe: 0,4%, Popiół surowy: 74,9%, Wapń: 15,8%, Sód: 12,0%, Magnez: 0,6%

Hipoalergiczna, bez wypełniaczy

Witaminy A 196886 IE Witamina D3 19689 IU witaminy E / wszystkie RAC-alfa-tokoferolu 4,376 mg, witaminy B1 299 mg, 236 mg witaminy B2, witaminy B6 205 mg Witamina B12 1952 ug, biotyna 7,809 mikrograma, kwas pantotenowy 581 mg niacyna 2,103 mg kwasu foliowego, 60 mg, 1,935 mg żelaza z siarczanu żelazawego, 748 mg cynku spośród siarczanu cynku, 182 mg manganu z tlenku manganu, 36 mg jodu, jodek wapnia, 129 mg miedź z siarczanu miedzi, tauryna 64520 mg

Dodatki na 1kg:

Cytrynian wapnia (E333), 385 820 mg

 

Pamiętajmy, że koty to drapieżniki, mięso to podstawa ich żywienia. Ich układ trawienny nie jest przystosowany do jedzenia zbóż czy warzyw. Podajemy też chrupki/krokiety (minimalną ilość) oraz jedzenie mokre: saszetki lub puszki (jedynie podczas wyjazdów na wystawy). Nasze kocięta chętnie zjadają jednodniowe przemrożone pisklęta, przemrożoną wołowinę, surowe przemrożone serduszka indycze, surowe mięso indycze, wątróbkę (w małych ilościach, jako smakołyk, a nie w celu najedzenia się gdyż zawiera za dużo witaminy A i D), tuńczyka w sosie własnym. Jedzenie po rozmrożeniu powinno być w temperaturze pokojowej. Nie podajemy nic słodkiego gdyż koty nie trawią cukru, nie podajemy sera żółtego, żadnych wędlin z solą i przyprawami ani wieprzowiny.

 

Mięso zawiera taurynę konieczną do prawidłowego funkcjonowania kota, w kolejności najwięcej tauryny zawierają: mięśnie myszy, owoce morza, tuńczyk, indyk, wołowina, kurczak.

 

Co do puszek lub saszetek które też są ważne - trzeba próbować podając różne smaki i zaobserwować co zasmakuje naszemu kociakowi, czy z rybą czy z kurczakiem itp. Ogólnie koty  w stadzie jedzą to co je stado, ale w nowym domu - zaczynają być wybredne wykorzystując nasze dobre serce. KOCIA DIETA NIE MOŻE BYĆ MONOTONNA. Trzeba zachęcać koty do próbowania różnych rzeczy. Koty niestety potrafią się przyzwyczaić do jednego rodzaju jedzenia, a to im może zaszkodzić. Mają jeść to co zdrowe, a nie tylko to co smaczne. W nowym domu kotu mogą zmienić się upodobania kulinarne i może zupełnie nie chcieć jeść serduszek lub ryb, czy innych rzeczy które do tej pory jadł – nie panikujmy, ma takie prawo. Nie powinno sie dopuścić do sytuacji kiedy kot je tylko chrupki gdyż obciąży to bardzo jego nerki. Na pewno nie wolno podawać karm z supermarketu – zwykle jest tam nie więcej niż 4% mięsa, reszta to uzależniacze i nie wiadomo co jeszcze, no bo przecież nie mięso…

 

Cokolwiek byśmy nie kupowali do jedzenia (oprócz mięsa) musi mieć w składzie taurynę, najlepiej 2000 jm /kg, dobrze jak ma l- karnitynę, lizynę, kwasy omega 3 i 6, witaminy i mikroelementy. Oczywiście nie wszystko może znajdzie się naraz w jednej karmie, ale w poniżej wymienionych przeze mnie jest. Ja mam w domu zwykle 3 - 4 rodzaje karm, przy jednym kociaku nie ma takiej konieczności. Warto karmę zmieniać co jakiś czas na inną. Przy zmianie karmy dodajemy nową karmę stopniowo DO OBECNEJ przez 1 tydzień aż kot się do niej przyzwyczai. Gwałtowna zmiana karmy może spowodować biegunkę.

Najważniejsze aby w diecie kota były witaminy i poniższe składniki:

TAURYNA  - W naturze koty pozyskują taurynę z mięśni myszy. Jest to ważny składnik potrzebny do prawidłowej pracy i wzrostu mięśni, serca, wzroku. Bez tego suplementu (jak bez myszy na którą kot  zapoluje) nie ma możliwości uzupełnienia diety w ten składnik. Można kupić taurynę w postaci proszku który rozpuszczamy w wodzie do picia dla kotów.

L-KARNITYNA - jest aminokwasem niezbędnym do przemiany tłuszczu w energię. Dzięki niej organizm pozbywa się zbędnych zapasów tłuszczu, a zyskuje potrzebną do życia siłę.

LIZYNA – podnosi odporność ogólnie przed różnymi wirusami. Lizyna jest aminokwasem niezbędnym dla psów i kotów, dlatego musi zostać dostarczona w pokarmie, aby umożliwić prawidłową syntezę białek w organizmie. Brak tego aminokwasu w diecie szczeniąt i kociąt przyczynia się do poważnego zaburzenia przebiegu wzrostu.

KWASY OMEGA 3 i 6 – wpływają na dobrą kondycję sierści, skóry, wzroku.

 

CHRUPKI CZYLI KARMA SUCHA:

po pierwsze staramy się jej podawać jak najmniej ale jak już musimy to u nas kocięta jedzą karmę bezzbożową, bezglutenową.

Real Nature (75% mięsa) – odpowiednik karmy Acana i Orijen,

Select Gold Kitten, Select Gold Maine Coon, Selec Gold Indoor, Nature’s Protection.

Power of Nature, Test of the Wild – różne rodzaje, jest to jedna z niewielu karm bezzbożowych, o wysokiej zawartości protein ok. 70-80%.

Granata Pet, Feringa, First Choice, Traineer, Applaws, Applaws junior,  czyli to co było przeznaczone dla maluchów i karmiącej kotki jednocześnie.

Później wprowadza się karmy z dużymi granulkami jak np. Sanabelle Grande ze zmielonymi muszlami małży,  mogą być też inne karmy z mniejszymi granulkami ale bogate w odpowiednie składniki (czyli wymienione Real Nature, Power of Nature, Orijen, Acana, Test of the Wild, Traineer, Applaws, Taste of Wild). Karmy kupujemy w sklepach internetowych, na wystawach, w hurtowniach, karmy Select Gold kupujemy w sieci sklepów Maxi Zoo.

Dostępne obecnie karmy są bardzo różne, a kotu zmienia się smak z wiekiem, więc będziecie musieli metodą prób coś dobrać doświadczalnie. Czasem kupić coś nowego. Na pewno kastraty powinny być karmione karmą dla nich dedykowaną. Ale wbrew legendom: chrupki kotu nie są potrzebne aby się ścierał kamień na zębach i przeczyszczały jelita z kłaków!!!

To tylko smakołyk. Kot czyści zęby i dziąsłą jedząc duże kawłki mięsa i chrupiąc kosteczki (np. kurczaka).

Kukurydza, soja, pszenica, to są wszystko białka które mają zastąpić białko zwierzęce w karmie. Kot nie powinien ich dostawać gdyż nie jest wegetarianinem, jego układ trawienny nie jest do tego typu jedzenia dostosowany.

 

PUSZKI CZYLI KARMA MOKRA:

Animonda, Miamor, Applaws, Moonlight, Almo Nature, Bozita lub inne dostępne w sklepach zoologicznych.

KARMY MOKREJ LUB MIĘSA PODAJEMY TYLKO TAKĄ ILOŚĆ ABY KOT ZJADŁ OD RAZU, ABY SIĘ NIE PSUŁA I NIE WABIŁA OWADÓW.

 

ŚWIEŻA WODA MUSI BYĆ DOSTĘPNA CAŁY CZAS.

Wymieniamy ją kilka razy dziennie, stosujemy mineralną lub przegotowaną, jak dla dzieci, może być uzdatniana. Byle nie chlorowana. Maine Coony lubią taplać się w misce zanim się napiją, przez to same sobie tą wodę brudzą.

Do wody wkraplamy kilka kropel płynu Vet Aquadent (wg informacji na ulotce) aby kamień na zębach się nie osadzał. Ponadto w późniejszym wieku można smarować zęby pastą Orozyme Gel lub innym preparatem zapobiegającym kamieniowi np. Dentisept. Problem z kamieniem nazębnym może się pojawić po kilku miesiącach i jest to prawie pewne że się będzie osadzał. Nieleczony kamień nazębny powoduje zapalenie dziąseł.

Jeśli kot będzie chciał jeść więcej niż 3 razy dziennie - cóż, póki rośnie niech je, intuicyjnie sami zobaczycie ile potrzeba jedzenia, byle w misce po karmieniu nie zostało za dużo, bo nieświeżego kot nie zje. Chrupki mogą pozostać kilka godzin, one tak szybko się nie psują. W późniejszym wieku kociaka nie należy przekarmić bo ucierpią na tym serce, stawy i nerki.

Bez jedzenia kot przetrwa do kilka dni, bez wody niestety nie – tylko 3, a już po 2 dniach się odwodni. Odwodnienie będzie oznaczało chorobę nerek.

 

Odrobaczamy kota średnio co 3- 6 miesiący lub pod kontrolą weterynarza tak jak on zaleci. Łatwy do podania i zarazem skuteczny lek o szerokim spektrum to MILBEMAX. Leki na odrobaczanie również należy wymieniać co jakiś czas.

 

Pazurki obcinamy raz w tygodniu, lekko naciskając opuszki aż do momentu kiedy wysunie się pazurek. Uważamy aby nie obcinać za głęboko i nie uszkodzić różowego ciała wewnątrz pazurka.

Zwilżonym wacikiem czyścimy oczka i nosek jeśli nazbiera się brązowy osad. To nic groźnego, po prostu kurz który się tam zbiera. U starszych kotów tego już nie ma bo chyba dokładniej potrafią się umyć.

 

Kota można kąpać. Zwłaszcza jeśli się pobrudzi nieczystościami. Warto wówczas wejść z nim do kabiny lub do wanny. Przed kąpielą/ myciem odkręćmy słuchawkę z węża – koty nie lubią szumu prysznica, łatwiej go umyjemy delikatnym cichym strumieniem. Stosujemy szampony tylko dla kotów. Suszymy do końca – nie wolno puścić mokrego kota bo się zaziębi, na koniec rozczesujemy futro, pudrujemy zwłaszcza paszki i pachwiny, pod ogonem też. 

 

Dla zachowania kondycji fizycznej dobrze jeśli kot ma drapak i dużo zabawek, niech bryka, to dobrze zrobi na sylwetkę i sen. Maluchy uwielbiają szczurki z kocimiętką, piłeczki, myszki, wędki. Z kotem trzeba się bawić – jak z dzieckiem! Można go np. nauczyć aportowania piłeczki lub frotki do włosów albo kulki papierowe. Potrzebuje też miłości i czułości. Maine Coony to wyjątkowo towarzyskie koty, na szczęście nie są zbyt nachalne, ale trzeba być przygotowanym na ich towarzystwo w łóżku.

 

Nasze koty nie wychodzą na zewnątrz, pozostają ewentualnie na balkonie. Nie chcemy aby miały przypadkiem kontakt z dzikimi kotami, psami, lub weszły na trawnik z jakimś nawozem albo trutką na ślimaki. Może kota zabić jeśli zliże coś z łapek... Jeżeli jest balkon – radzę go zabezpieczyć siatką, podobnie jest z oknami uchylnymi. Koty są ciekawskie, skłonne do eksperymentów i mają bardzo różne pomysły.

 

Objawy niepokojące kiedy należy udać się do weterynarza:

apatia i osłabienie, brak apetytu, biegunka utrzymująca się kilka dni, „kleksowate kupy”, matowe słabe futro, zaczerwienione oczy, czerwone dziąsła, wyciek z oczu lub  nosa, kichanie, kaszel, szybki urywany oddech, gorączka (to niestety ciężko stwierdzić), ale warto zaopatrzyć się w termometr. Normalna temperatura ciała kota waha się od 38 do 39 °C. Gorączka u kota występuje, gdy temperatura jego ciała przekracza 39 °C. Dalej: nerwowe trzepanie głową świadczy o problemie z uszami, twardy rozdęty brzuch, łupież, uporczywe drapanie…  Słowem wszystko to co nie jest stanem normalnym jaki znacie na co dzień. 

 

W wieku około 5 miesięcy kociaki wymieniają zęby na stałe. Pewnie tego nawet nie zauważycie ale warto zwrócić uwagę czy przy okazji nie pojawia się stan zapalny. Przykry zapach z ust naprowadzi was na trop.

Dzieciństwo kończy się z uzyskaniem dojrzałości płciowej. W tym okresie może pojawić się pierwsza ruja, a kocurek może zacząć oznaczać swoje terytorium.

 

ŻWIREK i KUWETA

nie ma zdecydowanych wymagań co do żwirków. Piasek jest fajny bo może się ładnie zbrylać, ale im drobniejszy tym więcej kot rozsypie i wyniesie na łapkach. Drzewny lub pelet jest ekologiczny a poza tym można go utylizować w toalecie. Też się niestety roznosi…

Stosujemy do kuwety neutralizator bakteriostatyczny i przeciwgrzybiczy firmy Super Benek ( 500 g – ok. 6,00 zł) lub preparat o nazwie Agrisan. To taki proszek którym posypujemy raz na 2-3 dni żwirek w kuwecie. W kuwecie kot powinien mieć możliwość obrócenia się. Dlatego zalecamy od razu kupić duży rozmiar.

Raz w tygodniu (minimum, lub w zależności od potrzeb) myjemy kuwetę z jakimś odkażaczem typu Domestos.

Z kuwety wybieramy nieczystości  jak najczęściej !!! Kot to czyścioch i jak będzie miał w kuwecie brudno to załatwi się w innym miejscu.

 

Warto mieć zaprzyjaźnionego weterynarza w okolicy który po jakimś czasie pozna specyfikę naszego kota. Jeśli jest to jeszcze klinika całodobowa to tym lepiej. Dużo też można poczytać na różnych forach internetowych, jednak nic nie zastąpi lekarza.

Kot nam nie powie co mu dolega dlatego samemu trzeba być wyczulonym na jego potrzeby.

POWODZENIA!